понедељак, 29. октобар 2018.

# ПРАВИЛА ЗА ЗАШТИТУ УЧЕНИКА ОД СИТУАЦИЈА КОЈЕ УГРОЖАВАЈУ ЊИХОВУ БЕЗБЕДНОСТ #

Предавање је одржано на састанку 29.10.2018. године и присуствовали су сви чланови тима.
Жеља и ученика и наставника је била да се сви још једном заједно посете које су то ситуације у којима могу да се осете угрожено и уплашено и коме све могу да се обрате за помоћ.
Сведоци смо да се у савременом друштву у медијима веома често говори на ову тему, а подсетили смо се и скорашњег немилог догађаја у београдском трамвају, када је малолетна девојчица била мета наслиника.



Безбедност ђака у школи и ван ње ,тема је, која је веома важна и којом смо се на овом састанку бавили. Посебно смо говорили о томе ко су људи којима ученици могу веровати када се нађу кризној ситуацији: ватрогасци, полиција, комшије које су увек спремне прискочити у помоћ, породица и породични пријатељи, наставници и сви запослени у школи.. Ако се осећате угрожено, а далеко сте од куће, уђите у оближњу продавницу, цркву, школу или Дом здравља. Тамо се можете осаћати сигурно и замолити некога да назове родитеље.
* Запамтите: прави криминалци нису увек сумњиви. У већини случајева, они настоје да непривлаче пажњу на себе својим изгледом, својим говором, својим понашањем. Криминалац може бити пристојан, добро обучен човек, лепа жена, па чак и старац. Криминалац може бити и човек обучен и као просјак.
* Увек реците неком старијем, родитељу, наставнику ако вам неко понуди поклон
или играчке или тражи од вас да идете било где с њим. Никада не разговарај са странцима.
* У свом телефону морате имати број својих родитеља! Можете да укуцате и брзо бирање, или имате записан број на неком сигурном месту.
* Увек треба бити у групама. Повратак из школе, игра у парку или излазак, ученик би увек требало остати у остатии напуштати је тек када је близу своје куће.
Увече би увек неко од старијих требао бити присутан.
* Бити опрезан на друштвеним мрежама и интернету уопште. (Дигитално насиље)
Свако има права на свој лични простор , нико нема права да угрожава достојанство и безбедност деце, нико нема право да их додирује по интимним деловима тела (сексуално злостављање).
* Ученици морају имати дозволу родитеља , а у школи наставника и одељењског старешине, да би отишли негде, напустили наставу.
Такође увек морају да се јаве родитељима уколико касне из школе, града, са рођендана и сл.




Ученици су пажљиво слушали излагање наставника, износили своје комнтаре и ставове , а на крају смо сви заједно дошли до закључка да свако од нас у животу , мора имати особу од поверења, родитеље, пријатеље, а у школи се у сваком тренутку за помоћ и решавање проблема могу обратити педагошкој служби, одељњском старешини, дежурном наставнику, као и свим осталим наставницима у школи.



Руководилац Вршњачким тимом за ПО
Анђелка Јанковић

Нема коментара:

Постави коментар